המדרסה

המדרסה 55-75 ₪

תאת'יר

המופע מתמקד ביוצרים המרוקאים אשר הגיעו אל ארץ ישראל באמצע המאה הקודמת, כמו סלימן אלמגרבי, נינו ביטון, ואלברט סוויסה, ומתחקה אחר התאת’יר- ההשפעות, השילובים, המיזוגים וההתאמות שעברו על המוסיקה שלהם במקום החדש. 

19.12.2019/ יום חמישי

דלתות 21:00

מופע 22:00

מופע ישיבה

המדרסה - מה רב הוא ויקר Madrasa - Ma Rav Hu

המדרסה | תאת’יר 

ההשפעה שיש למוסיקה על המאזין, השפעה שיש למוסיקה על הסביבה, ההשפעה שיש לסביבה על המוסיקה, ההשפעה שסופגת ואשר מעוררת מוסיקה שמגיעה בתוך זיכרונות מוסיקליים של אנשים למקום חדש עם תנאים חדשים.

המוסיקה האנדלוסית פגשה באתגרים ומעברים שכאלה במהלך ההיסטוריה בת אלפי השנים שלה. מבירת האימפריה המוסלמית בבגדד של המאה התשיעית אל אנדלוסיה, הלא היא ספרד הרחוקה. מתור הזהב של ספרד לגירוש אל ארצות המגרב, ומצפון אפריקה אל ארץ ישראל. מן הזכרונות הקולקטיביים וממאסטרים המעבירים את המוסיקה בעל פה ממורה לתלמיד אל האקדמיה למוסיקה בירושלים. 

כאן, בחוליה נוספת זו בשרשרת התרבותית, ממשיכה המוסיקה הזו להלמד בעל-פה באותה דרך, תוך שהיא פוגשת מוסיקאים מבריקים צעירים מכל תחומי ההתמחויות המוסיקליים, המבצעים אותה בדרכם ועל כלי הנגינה שלהם.

המופע מתמקד ביוצרים המרוקאים אשר הגיעו אל ארץ ישראל באמצע המאה הקודמת, כמו סלימן אלמגרבי, נינו ביטון, ואלברט סוויסה, ומתחקה אחר התאת’יר- ההשפעות, השילובים, המיזוגים וההתאמות שעברו על המוסיקה שלהם במקום החדש. 

יוצרים אלה המשיכו מסורת של מוסיקה עממית מרוקאית, והמשיכו דיאלוג של חיבור והשפעה בין הסגנון המרוקאי העממי בו פעלו לבין הסגנון הערבי והסגנון האלג’יראי, המערבי יותר, אשר קסם להם במיוחד.   

המדרסה הנה תזמורת מלוטשת של מוסיקאים צעירים ומבריקים מכל תחומי העשייה המוסיקלית, אשר קבעו ביתם באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

במדרסה משתלבות שיטות הלימוד המסורתיות של המוסיקה העממית והקלאסית מצפון אפריקה יחד עם המצלול הייחודי הנוצר בין כלי הנגינה המגוונים והשונים עליהם מנגנים חברי האנסמבל.

שמות הנגנים:

ניהול אמנותי ועוד: חגי ביליצקי

שקמה ג’יואן: חליל

חנני זית: חליל נאי

שרה נביאים: חצוצרה

עידן סלומון: סקסופון סופרן

ניר ערמון: סקסופון אלט

מיכאל רוסלר: בסון

אוריין שוקרון: פסנתר

יוהנה ריטמולר: כינור ערבי

נועם טביב: שירה

עידוא קדוש: גיטרה

שיר וקסלר: עוד

שרון אביבי: קאנון

דרור טובול: קונטרבס

אברהם נביאים: כלי הקשה

נדב פרידמן: כלי הקשה

חזי צבר: עוד

אומן אורח יוחאי כהן: שירה וכלי הקשה

דילוג לתוכן