ארועים מיוחדים
חיפוש


אנסמבל הפיוט | אורחים מיוחדים: יוסי פיין & אליהו דגמי

המופע 'ארבע אותיות' מצליח להיות נגיש ועממי ויחד עם זאת להביא שפה אומנותית מורכבת ולא שגרתית. מופע שהוא לא רק חוויה בימתית אלא מציעה חוויה כוללת המניעה את כל החושים.


פתיחת דלתות: 20:00 שעת הופעה: 21:00
נא לא לאחר ההופעה תתחיל בזמן. מופע ישיבה


המופע מבוסס על רפרטואר ייחודי – שירת הקודש היהודית ממערב הסהרה בעיבודים מקוריים, מסורתיים  וחדשניים כאחד.

הבסיס למופע הוא רפרטואר שירים מהקובץ "יגל יעקב" אשר בו מקובצים פיוטים מיסטיים שחיברו הרבנים משושלת אבוחצירא במאתיים השנה האחרונות. מבחינה מוסיקלית מדובר בסמטה מרתקת ופחות מוכרת במוסיקה הצפון אפריקאית. מסורת שירה המושפעת מהמוסיקה הברברית ומהגנאווא – מוסיקת הטראנס השבטית מדרום מרוקו.


במשך  שנים רבות של עבודה בהם התגבש סגנון השירה הייחודי של אנסמבל נוצרו עיבודים מקוריים השמים במרכז שירה מקהלתית רעננה, סוערת ומרובת שכבות. לשירים דגש קצבי מובהק והמופע מתפתח לכדי חגיגה קצבית מורכבת כאשר השירה מלווה במחיאות כפיים, כלי הקשה, עוד ונאי.

אל השירים ממסורת "יגל יעקב" מצטרפים פיוטים ממסורות מרוקאיות נוספות כמו סוגת הקסידא – סדנום שירה הדומה לבלדה – שירה המספרת סיפור.


עוד מימד המצטרף לרפרטואר המרכזי הוא שירים מהשירה העברית החדשה מתחילת המאה ה20 , כמו השיר "את אדמה בלב מדבר" אשר הלחן שלו לקוח ממנגינה בדואית. בכך יוצר המופע התכתבות מעניינת בין 'שירת השבט' ממרוקו לשירה שבטית מקומית.


"...מוסיקת עולם מובהקת, שברגעים הגבוהים והמהפנטים שלה נדמית כמוסיקה מחוץ לעולם..." (WOMADelaide 2017)

 

 

 

This post is also available in: אנגלית


29
מאי

2018